Regaty World Cup – Varese 2015

Regaty World Cup we Włoszech w Varese 17-22.06.2015 rozgrywane są pod egidą FISA.  W zawodach wystartowali najlepsi Polscy zawodnicy niepełnosprawni. Wystartowaliśmy w dwóch kategoriach ASM1x i TAmix2x. O prawo reprezentowania Polski w Pucharze Świata odbył się wcześniej w COS Wałcz wyścig kwalifikacyjny. Wystartował w nim Jarosław Kailing i Leszek Niewiarowski, zawodnik Jerzy Kulig nie stawił się na zawodach. Wyścig wygrał Jarosław Kailing czas 5:03, drugie miejsce Leszek Niewiarowski 5:42. Jarosław Kailing reprezentuje Polskę na Pucharze Świata w Varese. W osadzie TAmix2x wystartowali Jolanta Pawlak i Michał Gadowski. W regatach startowało 16 państw.
Osada ASM1x Jarosław Kailing
Pierwszy start przedbieg Jarosław wylosował trzech bardzo mocnych zawodników Rosjanin wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk, Niemiec finalista Mistrzostw Świata, Brazylijczyk wielokrotny finalista i medalista Mistrzostw Świata, Białorusin złoty medalista Mistrzostw Europy na ergometrze. Jarek na 500m. zajmował trzecią lokatę i prowadził z Brazylijczykiem i Białorusinem. Na mecie zajął 4 miejsce wygrywając z Białorusinem i przegrywając 2,2 s. z Brazylijczykiem i  3,4 z Niemcem. Jarek uzyskał czas 5:07.
W repasażu walcząc o wejście do półfinału spokojnie zajął drugą lokatę z czasem 5:15. Organizator zawodów tak ułożył program iż nasz zawodnik po repasażu miał 3 godziny przerwy do półfinału. W półfinale spotkał się z Australijczykiem wielokrotny Mistrz Świata i medalista Paraolimpijski, Rosjanin, Brazylijczyk, Białorusin,  Holender finalista Mistrzostw Świata. Jarek popłynął bardzo dobrze podjął walkę z najlepszymi zawodnikami na świecie od samego początku dystansu. Zajął 5 miejsce i awansował do finału B uzyskując czas 5:08. Zbyt krótka przerwa na regeneracje zawodnika po repasażu ( Jarek miał repasaż o 13:40 a półfinał o 17:30) spowodował iż Jarek popłynął dobry bieg lecz zabrakło sił na walkę o finał A.
W finale B Jarek uzyskał bardzo dobry wynik sportowy, wygrał finał B. Pokonując min. Włocha, Brazylijczyka którzy są medalistami i finalistami Mistrzostw Świata. Reasumując miejsce 7 uzyskane przez Jarka jest dobrym prognostykiem na Mistrzostwa Świata.

TAmix2x Jolanta Pawlak i Michał Gadowski
Przedbiegi nasza osada trafiła na Francuzów wielokrotnych medalistów Mistrzostw Świata i Igrzysk Paraolimpijskich, Ukrainę medalistów i finalistów Mistrzostw Świata, Israel finalistów Mistrzostw Świata. Nasza osada zajęła 3 miejsce przegrywając z Francją i Ukrainą, a znacząco pokonując Israel. Nasza osada uzyskała czas 4:14. Najważniejsze jest to iż po 500m. nasza osada walczyła i popłynęła czas 2:02, nigdy wcześniej nie mieliśmy tak szybkiej połowy dystansu ( zawsze było 2:06-2:07). Nastąpiła znacząca poprawa na pierwszej 500m. w wykonaniu naszej osady. W repasażu zajęliśmy drugie miejsce nieznacznie przegrywając z Holendrem i awansując do finału A.
W finale A wyniki:
1.Australia 3:55,31
2. Brazylia 3:57,94
3. Francja 3:58,47
4. Ukraina 3:59,44
5. Holandia 4:01,75
6. Polska 4:02,27
W finale A nasza osada popłynęła rekord życiowy !!!
Jako jedyni wystartowaliśmy na starej łodzi WINTECH. Analizując różnicę między osadami mogę stwierdzić iż mając lepsze łodzie moglibyśmy nawiązać walkę o medale.
Na regatach Pucharu Świata startowali wszyscy najmocniejsi na świecie. Startował 16 państw. Nasi zawodnicy zajęli odpowiedni TAmix2x 6 miejsce, ASM1x 7 miejsce. Z Mistrzostw Świata które odbędą się pod koniec sierpnia na Igrzyska Paraolimpijskie kwalifikuje się 8 najlepszych państw. Nasi zawodnicy mają ogromne szanse na uzyskanie kwalifikacji.
Olbrzymie podziękowania dla naszych sponsorów, bez których nasz udział byłby niemożliwy:
4F OTCF, FUTREX, BRENDA, Miasto Szczecin.
Szczególne podziękowania prezesowi firmy FUTREX Hermanowi Noordman za pomoc w zakupie auta do transportu zawodników i sprzętu sportowego.

 

Trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych Tomasz Kaźmierczak.