Przepisy i zasady

Gra toczy się na boisku o wymiarach 9×18 m. Mecz trwa 20 minut (2 połowy po 10 minut z pięciominutową przerwą). Drużyna składa się z sześciu zawodników (trzech grających i trzech rezerwowych). Boisko jest podzielone na dwie połowy, zaś każda z nich na trzy trzymetrowe strefy: obrony, rzutu i neutralną. Piłka waży 1,25 kg i ma 76 cm obwodu oraz wywiercone 4 otwory. Wewnątrz piłki znajdują się dzwoneczki, które wydając dźwięk pomagają graczom zlokalizować piłkę. Bramka jest ustawiona wzdłuż krótszej linii boiska na całej jej szerokości (9 m), ma 1,30 m wysokości.

Mask Group

Linie boiska i granice stref oraz dodatkowe linie w strefie obrony (patrz rysunek) są wyklejone sznurkiem, dla umożliwienia orientacji zawodnika na boisku. Podczas trwania gry trener nie może komunikować się z zawodnikami ani wchodzić na teren boiska, może to uczynić podczas przerwy (każda drużyna ma do wykorzystania podczas meczu 3 przerwy po 45 s.), każdy zespół może w ciągu meczu dokonać maks. 3 zmian. Celem gry jest zdobycie jak największej liczby bramek.

Rzut jest ważny jeżeli:

w chwili wyrzutu piłka przynajmniej częścią obwodu była na polu boiska. Jeśli piłka w czasie rzutu nie dotknęła strefy rzutu drużyny rzucającej (piłka wysoka) i strefy neutralnej (piłka długa) ewentualna bramka zdobyta podczas takiego rzutu jest nieważna, a drużyna rzucająca zostaje ukarana rzutem karnym.

Rectangle 22024

Obrona:

Podczas obrony zawodnik przynajmniej jedną częścią ciała musi dotykać strefy obrony, w przeciwnym razie zostaje podyktowany rzut karny dla drużyny broniącej.
Bramka zostaje uznana gdy padła z ważnego rzutu i całym obwodem przeszła linię bramkową. Rzut karny może zostać podyktowany za nieprzepisową obronę, nieprzepisowy rzut, za błąd 10 sekund (po kontakcie drużyny z piłką musi ona rzucić ją w ciągu 10 s.), za trzeci rzut (ten sam zawodnik może wykonać pod rząd tylko dwa rzuty) oraz jako karę porządkową za zachowania niezgodne z zasadą fair-play.

Rectangle 22023

Sędziowie:

Mecz goalballa sędziuje: 4 sędziów bramkowych (w ich kompetencjach jest sygnalizowanie zdobycia bramki) sędziowie ze stolika sędziowskiego (mierzenie czasu gry, czasu kontaktu zespołu z piłką, kontrolowanie ilości rzutów wykonywanych przez zawodników) sędzia główny (decyduje o rozpoczęciu i zakończeniu meczu, wstrzymaniu i wznowieniu gry, uznawaniu bramek)