„START” Kalisz na obozie w Łebie

W terminie 4 – 16 sierpnia 2015 r. Klub Sportowy Niepełnosprawnych „START” w Kaliszu zorganizował dla grupy 30 niepełnosprawnych członków naszego stowarzyszenia obóz sportowo – rekreacyjny. Obóz zorganizowany został w ośrodku wypoczynkowym „DIUNA” w nadmorskiej miejscowości Łeba.
Każdego dnia realizowany był program zajęć sportowych, rekreacyjnych oraz turystyczno-krajoznawczych. Zorganizowana została w dniu 7 sierpnia wycieczka edukacyjna do Sea Park w Sarbsku – zapoznanie się z fauną i florą mórz i oceanów, a także kulturą i historią regionu. W dniu 12 sierpnia zorganizowana została wycieczka autokarowa do Łeba Parku- Parku dinozaurów – przygoda edukacyjna w przeszłość,  aż do epoki kredy, spotkanie z trójwymiarowymi gadami naturalnej wielkości.
W trakcie obozu nasi podopieczni uczestniczyli  w rozgrywkach sportowych oraz grach i zabawach ruchowych, ćwiczeniach przy muzyce (Zumba, aerobik).  Korzystaliśmy z bazy ośrodka – tj.  boisk sportowych /do piłki nożnej, siatkówki/, stołów do tenisa stołowego, świetlicy. Beneficjenci korzystali również z kąpieli słonecznych i morskich, na plaży organizowane były gry i zabawy.
Dwukrotnie zorganizowane były wieczory przy ognisku oraz wieczorki taneczne.

W wyniku prowadzonych w ramach obozu działań:
– niepełnosprawni zwiększyli swoją samodzielność, dotyczącą wykonywania podstawowych czynności,
– niepełnosprawni nauczyli się i doskonalili wykonywanie czynności dnia codziennego,
– nastąpiła zmiana nastawienia uczestników obozu do otoczenia, większe otwarcie na świat,
– doskonalili swoją sprawność fizyczną
– uczestnicy obozu doskonalili współpracę w grupie oraz kształtowali samokontrolę i samoocenę
– niepełnosprawni aktywnie spędzali czas, przekonali się, iż mimo swojego kalectwa mogą funkcjonować i podejmować działania takie jak osoby zdrowe.

Obóz finansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki w Warszawie /za pośrednictwem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”/, Urzędu Miasta Kalisza oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu.