Strzelecki Puchar Świata

Aż 230 zawodników z 48 państw wystartowało w dniach 7-15 lipca w strzeleckim Pucharze Świata Niepełnosprawnych, który odbył się w Chorwacji. Taką frekwencję zawdzięczamy głównie temu, iż impreza była okazją do zdobycia przepustek do Rio. W Osijeku nie zabrakło także 6-osobowej reprezentacji Polski w składzie: Waldemar Andruszkiewicz, Tadeusz Sondej, Sławomir Okoniewski (KSI START Szczecin), Kazimierz Bysiek i Szymon Sowiński (ZSR START Zielona Góra) oraz Filip Rodzik (SKORPION Polkowice). Wraz z zawodnikami do Chorwacji pojechali także trenerzy: Marek Marucha i Kazimierz Chojnacki.
Z bardzo dobrej strony pokazał się nasz zespół w konkurencji: P5 pistolet pneumatyczny standard 40 strzałów. W składzie: Szymon Sowiński, Sławomir Okoniewski i Filip Rodzik – Polacy zdobyli srebrny medal przegrywając jedynie z reprezentacją Rosji. W tym samym zestawieniu w: P4 pistolet dowolny 60 strzałów – zajęli 4 miejsce, poprawiając przy okazji drużynowy rekord Polski (1552 pkt.). Indywidualnie najlepiej zaprezentował się Filip Rodzik, który w konkurencji P4 zajął co prawda „dopiero” 7. miejsce, bijąc jednak w kwalifikacjach rekord kraju (531 pkt.). W finale ustrzelił 9 oczek mniej, co wypchnęło go ze strefy medalowej.
O włos od podium był Waldemar Andruszkiewicz w finale konkurencji: R3 – karabin pneumatyczny 60 strzałów leżąc. Polak zajął ostatecznie 5. miejsce. Szkoda, bo dosłownie jedna „dziewiątka” uniemożliwiła mu zajęcie medalowej lokaty, a tym samym uzyskanie przepustki do Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro. Przed naszymi strzelcami: Szymonem Sowińskim, Sławomirem Okoniewskim i Waldemarem Andruszkiewiczem jeszcze występ w listopadowym Pucharze Świata w Fort Benning (USA). To będzie ostatnia okazja do zdobycia kwalifikacji olimpijskich. Trzymamy kciuki!