Udane występy tenisistów stołowych na mistrzostwach Europy

Duńskie miasto Vejle było gospodarzem mistrzostw Europy w tenisie stołowym osób niepełnosprawnych, które odbywały się w dniach 12-17 października. Polskę reprezentowała 18-osobowa grupa sportowców. Nasi zawodnicy przywieźli z Danii 6 medali w rywalizacji indywidualnej – 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Zmaganiom drużynowym poświęcimy osobny artykuł.

Klasą dla siebie była Natalia Partyka, która zdominowała rywalizację w klasie „10” do tego stopnia, iż żadna z rywalek nie zdołała ugrać w secie więcej, niż 7 punktów. A już wygranie z naszą mistrzynią choćby jednej partii było zadaniem mieszczącym się w kategorii cudów. Ten jednak nie nastąpił. Zawodniczka KTS SPAR – Zamek Tarnobrzeg i Szansy Start Gdańsk w myśl zasady „Veni, Vidi, Vici” po prostu przyjechała do Danii po „swoje”.

Wyniki meczów Natalii Partyki rywalizującej w klasie 10 kobiet:

Natalia Partyka – Daria Saratowa (Rosja) 3:0 (11:6,11:6,11:1)

Natalia Partyka – Hilal Turkkan (Turcja) 3:0 (11:2,11:4,11:7)

Natalia Partyka – Merve Demir (Turcja) 3:0 (11:6,11:2,11:7)

Finał: Natalia Partyka – Sophie Amanda Walloe (Dania) 3:0 (11:4,11:2,11:5)

Złoto zdobyte przez Natalię Partykę, największą gwiazdę naszej ekipy, nikogo nie zaskoczyło. Podobnie było także w przypadku Patryka Chojnowskiego, również rywalizującego w klasie 10. Pisanie o tym, że sukces tenisisty reprezentującego na co dzień KS Dekorglass Działdowo i Ostródziankę Ostródę wykuwał się w zaciętych bojach, byłoby nadużyciem. Polak w 5 pojedynkach przegrał zaledwie 3 sety. Mimo wszystko, pokonanie broniącego tytułu mistrza Europy Bułgara Kodjabasheva to zawsze sukces, który warto docenić.

Wyniki meczów Patryka Chojnowskiego rywalizującego w klasie 10 mężczyzn:

Patryk Chojnowski – Krisztian Gardos (Austria) 3:1 (11:4,9:11,11:9,11:3)

Patryk Chojnowski – Pawel Lukyanov (Rosja) 3:0 (11:6,11:4,11:6)

Patryk Chojnowski – Mateo Boheas (Francja) 3:1 (11:6,11:8,7:11,11:8)

Patryk Chojnowski – Ivan Karabec (Czechy) 3:0 (12:10,12:10,12:4)

Finał: Patryk Chojnowski – Denislav Kodjabashev (Bułgaria) 3:1 (  7:11,11:9,14:12,11:5)

Aż 7 pojedynków stoczył poruszający się na wózku zawodnik Startu Białystok – Rafał Czuper. Szczególnie zacięte były mecze: ćwierćfinałowy i półfinałowy. Polak obie partie wygrywał w decydującym, piątym secie. W finale Czuper przegrał z Francuzem Fabienem Lamirautem, ale patrząc na całokształt, występ tenisisty z Podlasia okraszony srebrnym krążkiem należy uznać za bardzo udany.

Wyniki meczów Rafała Czuper rywalizującego w klasie 2 mężczyzn

Rafał Czuper – Colin Judge (Irlandia) 3:0 (12:10,11:6,11:3)

Goran Perlić (Serbia) – Rafał Czuper 3:0 (11:9,12:10,11:2)

Rafał Czuper – Frederico Crosara (Italia) 3:0 (11:5,11:5,11:3)

Rafał Czuper – Giueseppe Vella (Italia) 3:1 (11:6,11:9,8:11,11:8)

Rafał Czuper – Jan Riapos (Słowacja) 3:2 (11:6,5:11,11:13,11:9,12:10)

Rafał Czuper – Stephane Molliens 3:2 (11:7,11:8,8:11,11:13,11:7)

Finał: Fabien Lamiraut (Francja) – Rafał Czuper 3:1 (11:5,11:9,9:11,11:9)

Srebrny medal zdobyła także zawodniczka IKS Jezioro Tarnobrzeg – Karolina Pęk. Złoto przegrała z Turczynką Kavas Neslihen. Wynik finałowego pojedynku (O:3) może wskazywać na jednostronność pojedynku. Nic bardziej mylnego. Polka w każdej z partii przegrywała na przewagi. Od złota dzieliło ją bardzo niewiele.

Wyniki meczów Karoliny Pęk rywalizującej w klasie 9 kobiet

Karolina Pęk – Claire Mairie (Francja) 3:1 (11:8,11:7,11:13,11:4)

Karolina Pęk – Olga Komleva (Rosja) 3:1 (14:12,10:12, 11:8,11:7)

Karolina Pęk – Małgorzata Jankowska 3:0 (11:8,11:6,11:9)

Finał: Neslihan Kavas (Turcja) – Karolina Pęk 0:3 (10:12,9:11,10:12)

Brązowy medal zdobyła doświadczona Dorota Nowacka, reprezentująca barwy Opoki Trzebinia. Polka w półfinale uległa Rosjance Elenie Prokofevej, która zdobyła tytuł mistrzyni Europy w klasie 11. Dla Pani Doroty był to drugi medal mistrzostw Starego Kontynentu w kolekcji. Cztery lata temu w Splicie zdobyła srebro.

Wyniki meczów Doroty Nowackiej rywalizującej w klasie 11 kobiet

Natalia Kosmina (Ukraina) – Dorota Nowacka 3:2 (7:11,11:5,9:11,11:9,11:6) kl. 11

Dorota Nowacka – Maggali Rousset (Franca) 3:1 (11:8,9:11,11:9,11:8) kl. 11

Dorota Nowacka – Anzhelika Kosacheva (Rosja) 3:1 (12:10,8:11,11:8,11:9) kl. 11

Połfinał: Elena Prokofeva (Rosja) – Dorota Nowacka 3:1 (11:8,11:3,9:11,11:1) kl. 11

Drugi brązowy medal wywalczyła utytułowana Małgorzata Jankowska (IKS AWF Warszawa). Na drodze do finału stanęła koleżanka z reprezentacji Karolina Pęk. Wcześniej Jankowska przegrała z Turczynką Kavas, która zdominowała klasę 9. Niemniej dwie Polki na podium mistrzostw Europy to widok radujący serca naszych kibiców.