Umiem pływać i ratować życie – akcja społeczna

Rusza akcja edukacyjno-społeczna mająca na celu zwiększenie bezpieczeństwa na basenach w Polsce.

Co roku w Polsce topi się ponad 500 osób. Nie tylko na plażach, ale również na krytych basenach, które znajdują się w niemal każdej polskiej gminie.  – Chcemy nauczyć Polaków żelaznych zasad zachowywania się na basenie  – mówi szef Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start”Łukasz Szeliga.

– Kiedyś na przykład niemal obowiązkowa była Karta Pływacka, którą trzeba było zdać, aby móc wejść na basen czy do żaglówki, dziś zapomniano o tym ważnym dokumencie. To trochę jakby ktoś nie miał prawa jazdy i jeździł samochodem – dodaje.

Związek chce promować kartę pływacką jako obowiązkowy dokument dla dzieci w wieku szkolnym. Pomysł na przeprowadzenie akcji zrobił się po tragedii, do której doszło na początku roku w ośrodku PZSN w Wiśle. 12-letni chłopiec utonął na basenie. Z ustaleń policji wynika, że osoba, która “miała pełnić funkcje ratownika”, nie znajdowała się przy lustrze wody w momencie tragedii.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych ma zamiar rozpocząć realizację akcji społecznej pt. „Umiem pływać i ratować życie”. PZSN w ramach akcji wręczać będzie opiekunom grup specjalne gwizdki, które  w momencie, gdy ratownik zniknie znad basenu dawać będą sygnał do natychmiastowego wyjścia z wody.

– Chcemy skierować nasz program do szkół i szkół pływania. Uważam, że zarówno dzieci jak i rodzice na pierwszych zajęciach powinni dowiedzieć się, w jaki sposób zachować się w krytycznych sytuacjach. Zorganizowane grupy małych dzieci to duże ryzyko powstania paniki, a z nią łatwiej o nieszczęście. Chcielibyśmy przeprowadzić akcję wspólnie z WPOR – to najlepsi specjaliści na rynku. Obecnie jesteśmy na etapie tworzenia programu zajęć. Szukamy również instytucji i firm, które chciałyby wesprzeć akcję. Sądzę, że zaangażowanie naszych niepełnosprawnych sportowców, w tym reprezentacji pływaków, wniesie do akcji coś dobrego. Doskonale znamy pojęcie „ludzkiej tragedii” i chcemy im zapobiegać – mówi Szeliga.

Źródło: 

http://www.rp.pl/Spoleczenstwo/170409429-Akcja-spoleczna-Umiem-plywac-i-ratowac-zycie.html#ap-1

Podobne wpisy

22 listopada, 2019
Głosowanie w 1. Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego rozpoczęte! 35. Nominowanych w 4. kategoriach walczy o głosy. W gronie pięciu najlepszych wydarzeń roku 2019 jest Bydgoszcz 2019 World Para Athletics Grand Prix, którego organizatorem w trzecim tygodniu lipca był Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start"!