XI Ogólnopolski Lubuski Puchar Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym.

W dniach 30.09-03.10.2021r. w strzelnicach Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze odbył się XI Ogólnopolski Lubuski Puchar Niepełnosprawnych w strzelectwie sportowym, w konkurencjach pneumatycznych, w którym brali udział zawodnicy z jednostek START w Polsce (Białystok, Szczecin, Gorzów Wlkp., Olsztyn, Zielona Góra) oraz Skorpion Polkowice, Legia Warszawa, włącznie z zawodnikami kadry narodowej. Zawody zostały dofinansowane ze środków Ministerstwa Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ceremonię zakończenia oraz dekorację zawodników uświetnił swoją obecnością Dyrektor Lubuskiego Oddziału PFRON – Andrzej Gonia.

W zawodach brała udział reprezentacja zielonogórskiego „START”-u, podopieczni trenera Marka Maruchy, wraz ze srebrnym medalistą Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020Szymonem Sowińskim, który zwyciężył, po bardzo emocjonującym finale w konkurencji P1 – pistolet pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn – wynikiem – 563 kwalifikacje i 230,5 pkt.- finał, a w drugiej konkurencji P5 pistolet standard uzyskując wynik – 351pkt. zajął drugie miejsce, tuż za Kacprem Pierzyńskim (START Gorzów Wlkp.).

W konkurencji P2 – pistolet pneumatyczny 60 strzałów, na drugim, trzecim i czwartym miejscu w finale, w kolejności uplasowały się reprezentantki ZSR START Zielona Góra Katarzyna Lewandowska 175,7pkt., Joanna Jakuć 144,6 pkt., Anna Przybylska 61,4 pkt.. Katarzyna Lewandowska startowała jeszcze w konkurencji open wraz z mężczyznami w konkurencji P5 – pistolet standard zajmując 7 miejsce. Na podium „wskoczył” również Jan Ciborski, który w konkurencji R1 – karabin pneumatyczny stojąc zajął trzecie miejsce. A w konkurencji R3 – karabin pneumatyczny leżąc zajął 5 miejsce tuż przed swoim klubowym kolegą Andrzejem Sałudą – szóste miejsce.  Rekordem życiowym może pochwalić się Mariusz Szpakowicz, który ustanowił go w konkurencji R3 – karabin pneumatyczny 60 strz. leżąc 606,0 pkt, Nasza „karabiniarka” Ewa Zimnicka zajęła w konkurencji R2 czwarte miejsce wynikiem 501 pkt i 160,7 pkt. finał.

Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze, które było organizatorem Lubuskiego Pucharu, dołożyło wszelkich starań, aby zawody przebiegały na wysokim poziomie zarówno jeśli chodzi o same starty zawodników jak również oprawę zawodów. Wszystkie konkurencji oraz finały przeprowadzono na tarczach elektronicznych – SIUS, identycznych jak podczas rozgrywania Igrzysk Paraolimpijskich czy Mistrzostw Świata, także zawodnicy mogli „poczuć smak” wielkiej imprezy.

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !

(tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości organizatora / fot. otwierające: Adrian Stykowski )