Złote biegi, srebrne pchnięcia i wiele, wiele więcej! Grad medali Polaków

Wspaniały, medalowy dzień na Stadionie Olimpijskim w Londynie był udziałem naszym lekkoatletów, którzy zdobyli siedem medali! Działo się od rana do wieczora, zarówno na rzutniach jak i na bieżni. Polacy walczyli do ostatnim metrów i centymetrów!!

Zdobycze medalowe Polaków na Stadionie Olimpijskim w Londynie w czwartym dniu mistrzostw rozpoczęły się już w porannej sesji. Jeden bardzo dobry skok i pięć spalonych oddała w konkursie skoku w dal (kat. T38 dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy startujący w pozycji stojącej) Anna Trener-Wierciak. Ten jeden na odległość 4,60 m dał jednak Polce trzecie miejsce! Do drugiej pozycji brakło niewiele, bowiem jednego centymetra. O tyle naszą lekkoatletkę wyprzedziła Nowozelandka Erin Cleaver. Rywalizację wygrała Brytyjka Olivia Breen, która skoczyła 4,81 m. Jeden centymetr, jak się okazało później, odegrał bardzo kluczową rolę w innych konkursach z udziałem biało-czerwonych!

Kolejne medale dla Polski zdobyły przedpołudniem kulomiotki! Lucyna Kornobys (kat. F34 dziecięce porażenie mózgowe, zawodnicy startujący w pozycji siedzącej) była druga z najlepszą próbą w piątej kolejce na odległość 8,22 m. Do mistrzostwa świata zabrakło…jednego centymetra. Polkę wyprzedziła Chinka Lijuan Zou. Trzecie miejsce zajęła Jessica Hamill z Nowej Zelandii z wynikiem 7,77 m. Srebro Kornobys to nie jedyny krążek z tego kruszcu wywalczony przez Polaków w porannej sesji. W rywalizacji w kat. F40 (niski wzrost, do 140 cm kobiety) Renata Śliwińska cieszyła się z wicemistrzostwa świata. W czwartej próbie wykonała medalowe pchnięcie 7,23 m! W dwóch następnych kolejkach potwierdziła równą formę, bowiem kula szybowała na odległość 7,22 metrów. Złoty medal był poza jej zasięgiem, ponieważ Tunezyjka Rima Abdelli pobiła rekord świata – 7,57 m! Natomiast Śliwińska wygrała z trzecią zawodniczką, Tunezyjką Rają Jebali o… jeden centymetr!

Niezwykle dramatyczny przebieg miał wyścig na 1,5 km w kat. T11. Wszystko zmieniło się na ostatniej prostej, kiedy to z czwartej pozycji na pierwszą przedarli się Mazur i Stawicki i z czasem 4:50.95 (o 15 sekund poprawiając rekord życiowy) sięgnęli po drugiego złoto dla Polski tego wieczoru (pozostałe miejsca medalowe z tego biegu w końcowych wynikach poniżej)!

Złote krążki Polacy zdobyli pod sam koniec rywalizacji czwartego dnia mistrzostw. Wcześniej wicemistrzem świata został 19-letni Krzysztof Ciuksza! Polak na 200 metrów w kat. T36 (sportowcy z dziecięcym porażeniem mózgowym, startujący w pozycji stojącej) ukończył bieg z czasem 25.04, ustępując tylko Australijczykowi Jamesowi Turnerowi, który uzyskał wynik 24.09, co stanowi nowy rekord świata! Trzeci na mecie był Rodrigo Parreira da Silva z Brazylii – 25.19.

Brązowy krążek na 1500 metrów w kat. T20 wywalczył Rafał Korc. Polak dobiegł na metę z czasem 3:56.82 przegrywając z Amerykaninem Michaelem Branningiem i Portugalczykiem Cristianem Pereirą. Na 7. miejscu rywalizację zakończył Sylwester Jaciuk – 4:04.34.

Siedem medali Polaków w poniedziałek znacznie powiększyło dorobek naszej 51. osobowej reprezentacji! Łącznie mamy jak na razie 10! Dwa złote, cztery srebrne i cztery brązowe.

Warto nadmienić jeszcze, że nasi lekkoatleci zajęli także dwa miejsca blisko podium! Na czwartej pozycji rywalizację ukończyli: dyskobol Mirosław Madzia (kat. F11, osoby niewidome i niewidzące) i kulomiot Paweł Piotrowski (kat. F36, sportowcy z porażeniem mózgowym, rywalizujący w pozycji stojącej). Dokładne wyniki poniżej.

Poniedziałek był niezwykle emocjonujący, a we wtorek nie będzie ich wcale gorszy Do walki o medale ruszą m.in. Alicja Fiodorow na 100 m (kat. T46/47 sportowcy po amputacji kończyn lub z ich dysfunkcją) i Mateusz Michalski na 200 m (kat. T13, osoby niewidome lub niedowidzące) w dzisiejszych eliminacjach miał trzeci czas 22.19, opadł niestety Jakub Nicpoń. Do finału awansował także Michał Kotkowski, również na „dwusetkę”. Polak w kat. F36/37 zanotował czwarty wynik – 24.80. Jutro również wiele radości może sprawić nam nasza mistrzyni olimpijska z Rio de Janerio Ewa Durska, w konkursie pchnięcia kulą (plan startów)! O wszystkich sukcesach naszej reprezentacji będziemy informować na bieżąco na naszym portalu i w mediach społecznościowych!