Zuzanna Karpiel: moim marzeniem są igrzyska paraolimpijskie w Pekinie!

Jedną z uczestniczek ostatniego zgrupowania kadry narodowej w narciarstwie alpejskim w ramach programu Agitos była 18-letnia Zuzanna Karpiel (Start Bielsko-Biała). W mistrzostwach Słowacji zdobyła dwa medale. Za 3 lata marzy o występie na igrzyskach w Pekinie.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” zorganizował w pierwszym tygodniu lutego wyjazd kadry do Jasnej na Słowacji. W odbywających się tam, oprócz zgrupowania, mistrzostwach Słowacji –  Zuzanna Karpiel zdobyła dwa medale, srebrny w slalomie i brązowy w slalomie gigancie. Dwukrotnie na najniższym stopniu podium w tych konkurencjach stanął 18-letni Bartłomiej Pawlikowski (Start Bielsko-Biała). Oboje startują w kat. stojących. Przez ostatnie lata sukcesy międzynarodowe gwarantował nam na monoski (w gronie zawodników w kat. siedzących) Igor Sikorski (Start Bielsko-Biała). Młodsi zawodnicy na pewno chcieliby nawiązać do jego osiągnięć.

Zgrupowanie w ramach programu Agitos jak i same zawody podsumowała Zuzanna Karpiel:

Zgrupowanie było świetnie zorganizowane, treningi na stoku jak i zajęcia popołudniowe na sali stały na bardzo wysokim poziomie. Trenerzy jak i starsi, doświadczeni zawodnicy byli bardzo zaangażowani. W kwestii zawodów, to jestem szczęśliwa, że udało mi się pojechać i wykonać to co przed startem zaplanowałam, nie ukrywam że nie były to przejazdy takie jak bym chciałam i jestem świadoma, że stać mnie na więcej.

Zawodniczka marzy o występie na igrzyskach paraolimpijskich w Pekinie, jednak do treningów wraca obecnie po kontuzji.

Moim marzeniem są oczywiście igrzyska paraolimpijskie w Pekinie. Aktualnie wracam po kontuzji do pełnej sprawności, czasem trzeba zrobić krok w tył żeby pójść do przodu dlatego teraz powoli będę wracać do startów w zawodach. Mam nadzieję, że w przyszłym sezonie będę mogła już walczyć w pełni sił.

W zeszłym roku przed igrzyskami w Korei,  we Włoszech w Sella Nevea na treningu przed zawodami miałam niefortunny wypadek i musiałam mieć włożoną na 3 miesiące śrubę pomiędzy kość strzałkową a piszczelową w stawie skokowym. Po jej wyjęciu ból jaki mi towarzyszył był na tyle duży, że nie mogłam trenować. Teraz jest już dużo lepiej.

Na co dzień Zuzanna Karpiel uczy się w szkole Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, trenując pod okiem Janusza Starzyka, natomiast podczas startów kadrę szkoleniową prowadzi Sebastian Sosenko.


Galeria zdjęć z zawodów dostępna jest [tutaj!] na stronie Słowackiego Komitetu Paraolimpijskiego.