PŚ w szermierce na wózkach – Sharjah, Piza, Sao Paulo i Warszawa. Medalowe żniwa Polaków

W czterech startach Pucharu Świata w szermierce na wózkach w sezonie 2019 Biało-Czerwoni zdobyli 14 medali. To dobry prognostyk przed rozpoczynającymi się 17 września mistrzostwami świata w Cheongju (Korea Południowa).

Najpierw w lutym podczas rywalizacji w Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie) na podium stawali szabliści: po złoto sięgnął Grzegorz Pluta (Szermierka Wołomin) wideo z rywalizacji poniżej, po brąz z kolei Adrian Castro (IKS AWF Warszawa) i Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno).  Świetnie zaprezentowała się także drużyna szpadzistów w składzie Michał Nalewajek, Kamil Rząsa, Norbert Całka i Dariusz Pender (wszyscy IKS AWF Warszawa). Po emocjonującym finale nasi zawodnicy wyeliminowali Chińczyków 45:44 i w walce o złoto zmierzyli się z Rosjanami. Niestety ci ostatni byli silniejsi i wygrali dzisiejszą rywalizację 45:25.

Grzegorz Pluta mówił wówczas o nieocenionej pomocy jaką otrzymuje od psychologa sportu i trenera od przygotowania motorycznego.

Praca, którą wykonuję w Integracyjnym Klubie Sportowym Szermierka Wołomin przynosi oczekiwane efekty – podkreśla Pluta. Dzięki wsparciu PZSN „Start” i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego mam możliwość współpracować z psychologiem sportowym Jerzym Studzińskim oraz trenerem od przygotowania motorycznego Pawłem Szczygłem, co przekłada się na bardzo dobre wyniki sportowe.

Więcej wypowiedzi z Sharhaju można przeczytać w komunikacie prasowym przygotowanym przez Polski Komitet Paraolimpijski (tutaj!).

Następny pucharowy start Polacy mieli w Pizzie (Włochy). Z niego również wrócili do kraju z medalami. I to z trzema z najcenniejszego kruszcu! Wywalczyli je indywidualnie Kamil Rząsa (w szpadzie), Grzegorz Pluta oraz Kinga Dróżdż (oboje w szabli).

Pięknie pod względem ilości wywalczonych medali przez Polaków było też w Sao Paulo (Brazylia), z tą różnicą, że kolory nieco inne niż we Włoszech. Po złoto w szabli sięgnął Adrian Castro, brąz w tej samej broni wywalczył Grzegorz Pluta. Srebro natomiast przypadło w udziale drużynie szpadzistów w składzie: Dariusz Pender, Kamil Rząsa, Michał Nalewajek i Norbert Całka. Więcej można przeczytać w komunikacie prasowym przygotowanym przez Polski Komitet Paraolimpijski (tutaj!).

Ostatni start w ramach Pucharu Świata przed mistrzostwami świata miał miejsce przed własną publicznością!  W XIX edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” Polacy sięgnęli po cztery krążki: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. A nagrodą w postaci „Szabli Kilińskiego” nagrodzono Adriana Castro. Po wyczerpujące doniesienia o starcie w Warszawie odsyłamy (tutaj!) Doskonale spisywali się w stolicy chińscy szermierze, którzy celebrowali zwycięstwa w dziewięciu spośród osiemnastu rozgrywanych konkurencji. To z nimi mają przyjemność odbywać ostatnie treningi przed mistrzostwami świata Polacy.

Polacy przygotowują się w Chinach do mistrzostw świata w szermierce na wózkach!

Powiększ
Kontrast