Indywidualne MP w podnoszeniu ciężarów

 

Zielona Góra a dokładnie Drzonków gościł  w dniach 23-25 czerwca niepełnoprawnych sportowców, którzy wzięli udział w XLIV Mistrzostwach Polski Mężczyzn, XV Mistrzostwach Polski Kobiet i XII Mistrzostwa Polski Juniorów w Podnoszeniu Ciężarów Osób Niepełnosprawnych.  Do Drzonkowa zjechało ponad 100 sportowców z całej Polski, w tym zawodnicy z paraolimpijskiej kadry narodowej, aby rywalizować o tytuły Mistrzów Polski w poszczególnych kategoriach.  Organizatorem wydarzenia po raz pierwszy w historii mistrzostw było Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Zielonej Górze na czele z panią prezes Danutą Tarnawską na zlecenie Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” a zawody odbyły się w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego w Zielonej Górze, ul. Drzonków-Olimpijska 20.  Mistrzostwa zostały przeprowadzone zgodnie z przepisami IPC Powerlifting Rules. Uroczystego otwarcia  Mistrzostw Polski dokonała Wioleta Haręźlak – Zastępca Prezydenta Miasta Zielonej Góry, a w drugim dniu Mistrzostw Polski gościliśmy prezesa Polskiego Związku Osób Niepełnosprawnych i  Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego Łukasza Szeligę, który nie tak dawno został wybrany do zarządu Europejskiego Komitetu Paraolimpijskiego co zdarzyło się po raz pierwszy w historii, gdzie Polska ma swojego reprezentanta.  Pan prezes Szeliga brał udział w dekoracji zawodników w drugim dniu mistrzostw i oczywiście wziął udział w oficjalnym zakończeniu mistrzostw. Był to zarazem mały sprawdzian reprezentantów Polski przed Mistrzostwami  Świata, które odbędą się w Meksyku w dniach 26.09 – 8.10.2017r.

Najpierw do rywalizacji przystąpiły panie. W najlżejszej kategorii kobiet 41 kg zwyciężyła Emilia Kasak, której trenerem jest dwukrotny medalista Paraolimpijski Mirosław Maliszewski. Reprezentantka Centrum Rehabilitacji z Grudziądza zaliczyła wszystkie trzy podejścia  i ustanowiła  nowy rekord Polski  zaliczając ostatecznie 60 kg. Wśród  zawodniczek w kategorii 45 kg najlepszą okazała się bez wątpienia nasza srebrna medalistka Paraolimpiady z Pekinu Justyna Kozdryk z Startu Radom. Podopieczna Mirosława Malca zwyciężyła z nowym rekordem Polski 99 kg.  Kategorię wagową 50 kg wygrywa reprezentantka gospodarzy mistrzostw Startu Zielona Góra Karolina Konopko z wynikiem 50 kg. Paulina Rutkowska z Integracyjnego Klubu Sportowego Warszawa okazał się najlepszą zawodniczką w kategorii 55 kg jak i w kategorii open juniorek młodszych do lat 20 zwyciężając z wynikiem 58 kg. Paulina Przywecka-Puziak reprezentantka Startu Bydgoszcz zwyciężyła pewnie w kategorii 61 kg z wynikiem 92 kg a przygotowaniem zawodników Startu Bydgoszcz  do Mistrzostw Polski zajmowali się  Andrzej Ofczyński , Damian Sikora oraz Jacek Zawadzki. Kategorię 67 kg z bardzo dobrym wynikiem 106 kg wygrała Małgorzata Hałas-Koralewska z Stowarzyszenia Hałas Team Strzelin a Beata Jankowska z Startu Wrocław okazała się najlepszą zawodniczką w kategorii 71 kg zwyciężając z rezultatem 91 kg.  Wioletta Piwko z Startu Gdynia zwyciężyła w kategorii 86 kg z wynikiem 42 kg.  Natomiast w najcięższej kategorii kobiet rywalizowały dwie świetne zawodniczki Kamila Rusielewicz z Startu Koszalin zawodniczka trenowana przez wspaniałych trenerów Aleksandra Popławskiego i Ryszarda Fornalczyk, czterokrotnego Mistrza Paraolimpijskiego oraz Marzena Zięba , srebrna medalistka paraolimpiady z Rio de Janeiro z 2016 r. reprezentująca Star Tarnów. Zwycięsko z tego pojedynku wyszła Marzena broniąc zeszłorocznego tytułu Mistrzyni Polski. Podopieczna Bogusława Szczepańskiego i Bartka Totta uzyskała  w trzeciej próbie 130 kg a Kamila zakończyła zawody z rezultatem 95 kg.

Kategorie open juniorek do lat 23 wygrała Anna Kubaszewska z Startu Maków Mazowiecki  zaliczając 80 kg, dało to zawodniczce 79,23 pkt. Zaś najlepszą zawodniczką z wszystkich startujących zawodniczek okazała się Justyna Kozdryk 110,94 pkt. przed Małgorzatą Hałas-Koralewska 102 pkt. i na trzecim miejscu  Marzena Zięba z 98,19 pkt.

Panowie – seniorzy rywalizowali w dwóch grupach schorzeniach z następującym podziałem schorzeń, Gr I – grupy III, IV, V, wg klasyfikacji sportowo – medycznej (paraplegia, tetraplegia, amputacje, schorzenia inne) Gr II – grupa CP (porażenia mózgowe) w dziesięciu kategoriach wagowych. Ponadto była klasyfikacja juniorów do lat 23 w kategoriach wagowych i  klasyfikacja juniorów młodszych        do lat 20 w kategorii open.

Z wartościowszych wyników, które zasługują na wyróżnienie  w grupie I uzyskał Grzegorz Lanzer startujący w kategorii 65 kg. Reprezentant Startu Koszalin wycisnął sztangę ważącą 178 kg i uzyskał 182,42 pkt. co dało mu zwycięstwo w kategorii open.  Drugie miejsce w tej grupie zajął zwycięzca kategorii 72 kg, paraolimpijczyk z Rio de Janeiro 2016 zawodnika organizatora mistrzostw Startu Zielona Góra Marek Trykacz z wynikiem 175 kg i 178,58 pkt. Trzecie miejsce przypadło Mariuszowi Tomczykowi zawodnikowi Startu Wrocław wielokrotnemu medaliście i rekordziście Polski, medaliście Pucharów Świata czy Mistrzostw i Pucharów Europy paraolimpijczykowi, który zwyciężył w kategorii wagowej 59 kg z wynikiem 155 kg co w przeliczeniu na punkty dało zawodnikowi 167,52 pkt. Mariusz to uczestnik pięciu Paraolimpiad a najwyższe miejsce tuz za podium zajął w Pekinie w 2008 roku.  Chciałbym dodać jeszcze iż Mariuszowi nie tak dawno na sesji Rady Miejskiej Bielawy został nadany tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielawa. Dobry wynik uzyskał także Sławomir Szymański także zawodnik Startu Wrocław zwycięzca kategorii 49 kg z wynikiem 134 kg, który w czwartym dodatkowym podejściu poprawił rekord Polski na 136 kg o 1 kg więcej od poprzedniego rekordu należącego do Rafała Rocha.

Natomiast w grupie drugiej najlepiej zaprezentował się Wawrzyniec Latus, który zwyciężył w kategorii wagowej 88 kg z wynikiem 190 kg i był oczywiście najlepszym zawodnikiem w kategorii open z 176,15 pkt.  Drugie miejsce w tej grupie zajął  Piotr Szymeczek, złoty medalista kategorii 80 kg, który w drugim podejściu wycisnął sztangę ważącą 170 kg a z trzeciego zrezygnował. Zawodnik Startu Tarnów uzyskał w punktacji IPC 160,47 pkt.  Trzecie miejsce przypadło w udziale zawodnikowi Centrum Rehabilitacji z Grudziądza Sebastianowi Ordańskiemu, złotemu medaliście  kategorii plus 107 kg, który w trzeciej próbie zaliczył 180 kg co dało zawodnikowi 142,78 pkt.

Należy także wspomnieć  o juniorach, którzy powinni niebawem zagrozić naszym najlepszym seniorom.  19-latek Sebastian Świtoński, który był drugi w kategorii seniorów w wadze do 65 kg z wynikiem 136 kg uzyskanym w trzeciej próbie. Zawodnik klubu Hałas Team Strzelin w czwartej poza konkursowej próbie dołożył następne 2 kg do rekordów Polski juniorów do lat 20 i poprawił poprzedni rekord w kategorii 65 kg aż o 20 kg a w juniorach do lat 23 poprawił rekord Polski o 11 kg. Oczywiście Sebastian wygrał nie tylko swoja kategorię wagowa juniorów, ale okazał się najlepszym wśród  juniorów młodszych do lat 20 w kategorii open uzyskując  139,78 pkt.

Także Rafał Wit, podopieczny Andrzeja Karbowskiego reprezentujący Start Katowice wielce utalentowany junior, którego pamiętam od pierwszych startów  w kategorii wagowej 72 kg wśród seniorów zajął drugie miejsce, tuż za naszym paraolimpijczykiem Markiem Trykaczem.  Rafał zaliczył 140 kg poprawiając własny rekord Polski juniorów do lat 23 o 4 kg i zwyciężył w kategorii open wśród wszystkich startujących juniorów.

Najwięcej medali zdobyli reprezentanci Startu Wrocław 23 (8 złotych, 8 srebrnych, 7 brązowych), a zawodnicy trenują pod kierunkiem trenerów: Jerzego Mysłakowskiego, Mariusza Oliwy i Ryszarda Tomaszewskiego.

Mistrzostwa Polski przebiegały w miłej sportowej atmosferze a zawodniczki i zawodnicy osiągali dobre wyniki sportowe pobijająca nie tylko rekordy życiowe oraz także rekordy Polski.  Zawody w podnoszeniu ciężarów były zorganizowane po raz pierwszy przez Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne „Start” w Zielonej Górze, którego prezesem jest wspaniała pani Danuta Tarnawska.

Jeszcze raz gratuluję wszystkim zawodniczkom, zawodnikom, trenerom, opiekunom i działaczom. Właśnie dzięki ich wspólnej pracy i zaangażowaniu zawody uważam za bardzo udane.                                                                                                                                                autor: Grzegorz Leski

Wyniki MP 2017

Podobne wpisy