Międzynarodowy Turniej Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej

W dniach 28-31 maja 2015 roku na boiskach do piłki siatkowej plażowej Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze został rozegrany Międzynarodowy Turniej Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej. Organizatorem turnieju było Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze. Impreza dofinansowana była przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urząd Miasta Zielona Góra.
Była to po raz pierwszy w Polsce przeprowadzona tego typu impreza, w której wzięli udział czołowi siatkarze niepełnosprawni na świecie, reprezentacje narodowe. W turnieju brało udział osiem zespołów: dwa z Kazachstanu, jeden z Niemiec, jeden ze Słowacji i cztery zespoły z Polski. Zespół Polska I i Polska IV składał się z zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego ATAK Elbląg, zespół Polska II z zawodników Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego START Zielona Góra, zespół Polska III z  zawodników  START-u Łódź.
Wszystkie mecze odbywały się na profesjonalnych boiskach do piłki siatkowej plażowej WOSIR Drzonków.
Rozgrywki eliminacyjne przeprowadzono w systemie gier „każdy z każdym” w dwóch grupach. Mecze półfinałowe, finałowe oraz o miejsca V-VIII  odbywały się systemem pucharowym.
Podczas półfinału zespół Polska I pokonał Kazachstan I wynikiem 2:0 (8,10), Słowacja uległa zespołowi Polska III wynikiem 0:2 (-14,-19). W finale zespół Polska I pokonał zespół Polska III wynikiem 2:0 (12,6). W spotkaniu o III miejsce Kazachstan I pokonał Słowację wynikiem 2:0 (10,16).
Bezapelacyjnie zwyciężyła pierwsza reprezentacji Polski, która potwierdziła swoją dominację na świecie w tej dyscyplinie sportowej. Poziom turnieju był bardzo wysoki. Niepełnosprawni zawodnicy walczą o włączenie siatkówki plażowej do programu Igrzysk Paraolimpijskich.
W celu rozpowszechnienia tej nowej dyscypliny sportowej planujemy cykliczną organizację tego typu turniejów.

Końcowa tabela turnieju:

I miejsce – Polska – zespół I (ATAK Elbląg)
II miejsce – Polska – zespół III (START Łódź)
III miejsce – Kazachstan – zespół I
IV miejsce – Słowacja
V miejsce – Niemcy
VI miejsce – Polska – zespół II (START Zielona Góra)
VII miejsce – Kazachstan – zespół II
VIII miejsce – Polska – zespół IV (ATAK Elbląg)

Zespoły za miejsce I-VI zostały wyróżnione pucharami i dyplomami.
Relację foto znajdziecie tutaj
Danuta Tarnawska
Prezes
Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego
START Zielona Góra