Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach

Informacja organizatora IKS AWF Warszawa

W dniach 29 listopada – 4 grudnia w warszawskim hotelu Airport Okęcie rozegrane zostaną mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach. W imprezie wieńczącej tegoroczny sezon startowy swój udział zapowiedziało 125 zawodników z łącznie 16 krajów. W gronie faworytów do medalowych pozycji wymieniani są polscy szermierze, którzy do rywalizacji na Starym Kontynencie przystąpią w 24-osobowym składzie.

Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach stanowią dla perfekcyjnie władających szablą, szpadą oraz floretem fechmistrzów kluczowy etap kwalifikacyjny do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Zwycięzcy w poszczególnych broniach poza medalami otrzymają przede wszystkim potężny zastrzyk punktowy do rankingu, na podstawie którego w połowie 2024 roku ustalona zostanie ostateczna lista uczestników. Kryteria wyjazdu na największą paraolimpijską imprezę sportową na świecie są niezwykle restrykcyjne, a liczba chętnych zdecydowanie wykracza poza limity dostępnych miejsc. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) bilety do stolicy Francji otrzyma 96 sportowców (48 kobiet i 48 mężczyzn), którzy będą pojedynkować się w dwunastu indywidualnych oraz czterech drużynowych wydarzeniach.

Proces zdobywania paraolimpijskich przepustek jest wyjątkowo długi i obejmuje szereg turniejów – większość rangi Pucharu Świata. Oficjalnie rozpoczął się on w połowie listopada w węgierskim Egerze, który jednocześnie był gospodarzem ostatnich w tym roku zawodów pucharowych. Biało-czerwoni szermierze swój udział w pierwszym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Paryżu bez wątpienia uznać mogą za satysfakcjonujący. Na podium meldowali się aż dziewięciokrotnie, zdobywając w indywidualnych zmaganiach trzy srebrne oraz sześć brązowych krążków. Dorobek ten bez wątpienia rozbudza nadzieje na fantastyczne występy w europejskim czempionacie, podczas którego nasi fechmistrzowie z pewnością będą mogli liczyć na mocne wsparcie ze strony polskich kibiców.

Z poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu, które w 2018 roku gościło włoskie Terni, nasi szermierze przywieźli pięć krążków: złoto, trzy srebra oraz brąz. Po mistrzowski tytuł sięgnął wówczas specjalizujący się w szabli Adrian Castro, który w tym roku trzykrotnie triumfował w zawodach Pucharu Świata. Do walki o podium w swoich koronnych broniach w Warszawie aktywnie powinni włączyć się m.in. Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Jadwiga Pacek, Michał Nalewajek, Grzegorz Pluta, Dariusz Pender czy Michał Dąbrowski. Polska może pochwalić się najliczniejszą ekipą w stawce zgłoszonych szesnastu reprezentacji – spośród 125 sportowców aż 24 wystartuje z biało-czerwoną flagą. Na szermierczych planszach pojawią się ponadto najlepsi w Europie szabliści, szpadziści i floreciści z Włoch, Francji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Gruzji, Węgier, Niemiec, Grecji, Izraela, Łotwy, Holandii, Turcji oraz po raz pierwszy w historii przedstawiciele z Norwegii i Finlandii.

Szermiercze mistrzostwa Europy, które polska stolica organizuje po raz drugi w historii (wcześniej w 2009 roku – przyp. red.), przeprowadzone zostaną w dniach 29 listopada – 4 grudnia w hotelu Airport Okęcie przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie. Rywalizację z udziałem Polaków na bieżąco można będzie śledzić na Facebooku Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa. Zachęcamy również do śledzenia naszej strony Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie oraz portalu paraSPORTOWCY.pl, gdzie opublikowane zostaną obszerne podsumowania z każdego dnia zawodów.

Harmonogram mistrzostw Europy (może ulec zmianie):

29 listopada, wtorek:

 • Szabla kobiet, szpada mężczyzn (indywidualnie)
 • Finałowe walki – godz. 18:30
 • Ceremonia dekoracji – godz. 19:00

30 listopada, środa:

 • Szabla kobiet, szpada mężczyzn (drużynowo)
 • Finałowe walki – godz. 15:00
 • Ceremonia otwarcia mistrzostw połączona z dekoracją medalistów – godz. 17:00

1 grudnia, czwartek:

 • Szpada kobiet, floret mężczyzn (indywidualnie)
 • Finałowe walki – godz. 18:30
 • Ceremonia dekoracji – godz. 19:00

2 grudnia, piątek:

 • Szpada kobiet, floret mężczyzn (drużynowo)
 • Finałowe walki – godz. 15:00
 • Ceremonia dekoracji – godz. 17:00

3 grudnia, sobota:

 • Floret kobiet, szabla mężczyzn (indywidualnie)
 • Finałowe walki – godz. 18:30
 • Ceremonia dekoracji – godz. 19:00

4 grudnia, niedziela:

 • Floret kobiet, szabla mężczyzn (drużynowo)
 • Finałowe walki – godz. 15:00
 • Ceremonia dekoracji – godz. 17:00
zawsze i wszędzie #KibicujemyParaolimpijczykom