W dniu 5 lipca 2017 r. w siedzibie SPINKa w Warszawie zostało podpisane Porozumienie o współpracy w zakresie wspierania mobilności motoryzacyjnej sportowców z niepełnosprawnościami narządów ruchu. Do porozumienia przystąpiły dwie organizacje: Polski Związek sportu Niepełnosprawnych „Start” oraz Polski Komitet Paraolimpijski.
Współpraca ze Stowarzyszeniem Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom opiera się na udzielaniu naszym sportowcom wymiernego i profesjonalnego wsparcia w dziedzinie uzyskiwania i stałego podnoszenia poziomu mobilności motoryzacyjnej – rozumianej jako zdolność do samodzielnego przemieszczania się.
Każdy beneficjent naszej pomocy powinien:
- być sportowcem, legitymującym się przynależnością organizacyjną do organizacji sportowej,
- posiadać status osoby z niepełnosprawnością narządów ruchu (kończyny górne, kończyny dolne) udokumentowany aktualnym orzeczeniem lekarskim o niepełnosprawności
Współpraca między naszymi organizacjami będzie dotyczyć trzech obszarów:
- Nauka jazdy
- Zakup samochodu
- Specjalistyczna adaptacja pojazdu
Zapraszamy do korzystania z programu.
Informacje dotyczące wsparcia w poszczególnych obszarach.
Nauka jazdy
- Nauka jazdy powinna odbywać się w jednym z Ośrodków Szkolenia Kierowców Niepełnosprawnych (OSKN), których pełny wykaz znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia SPiNKa www.spinka.org.pl
- Beneficjent zgłasza się bezpośrednio do konkretnego OSKN lub do Stowarzyszenia SPiNKa.
Rozmiar wsparcia
- Każdy kandydat na kursanta, po zakwalifikowaniu na kurs oraz uzyskaniu zgody lekarza orzecznika o zdolności do kierowania pojazdem na określonych warunkach, może otrzymać dofinansowanie do kursu nauki jazdy na prawo jazdy kategorii „B” w kwocie maksymalnej 1600 zł.
- Informacja o procedurze formalnej (wypełnianiu dokumentów) jest dostępna w ośrodkach szkolenia i Stowarzyszeniu SPiNKa.
Zakup pojazdu
- Wsparcie w zakupie auta dotyczy wyłącznie samochodów nowych.
- Zamówienie i zakup auta odbywa się wyłącznie u dealerów marek wskazanych na stronie internetowej Stowarzyszenia SPiNKa.
- Wartość samochodu nie może przekraczać kwoty 60.000 zł.
- Auto musi być wyposażone fabrycznie w automatyczną przekładnię biegów lub posiadać dodatkowe wyposażenie umożliwiające kierowcy z niepełnosprawnością bezpieczne kierowanie pojazdem.
Rozmiar wsparcia
- Dofinansowanie do zakupu pojazdu wynosi maksymalnie 6.000 zł
- Informacja o procedurze formalnej (wypełnianiu dokumentów) jest dostępna u handlowców konkretnych dealerów oraz w Stowarzyszeniu SPiNKa.
Specjalistyczna adaptacja pojazdu
- Usługa technicznej adaptacji pojazdu powinna odbywać się w jednym z serwisów technicznych autoryzowanych i rekomendowanych przez Stowarzyszenie SPiNKa, których pełny wykaz znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia SPiNKa.
- Beneficjent zgłasza się bezpośrednio do konkretnego serwisu lub do Stowarzyszenia SPiNKa.
- Informacja o procedurze formalnej (wypełnianiu dokumentów) jest dostępna w serwisach oraz w Stowarzyszeniu SPiNKa.
Rozmiar wsparcia
- Dofinansowanie do adaptacji pojazdu wynosi 50% poniesionych kosztów adaptacji, nie więcej jednak niż maksymalnie 6.000 zł
- Informacja o procedurze formalnej (wypełnianiu dokumentów) jest dostępna we wskazanych serwisach oraz w Stowarzyszeniu SPiNKa.