PŚ w szermierce na wózkach – Sharjah, Piza, Sao Paulo i Warszawa. Medalowe żniwa Polaków

W czterech startach Pucharu Świata w szermierce na wózkach w sezonie 2019 Biało-Czerwoni zdobyli 14 medali. To dobry prognostyk przed rozpoczynającymi się 17 września mistrzostwami świata w Cheongju (Korea Południowa).

W Korei wystąpi 15-osobowa reprezentacja Polski: Norbert Całka, Marta Fidrych, Dariusz Pender, Michał Nalewajek, Rafał Ziomek, Renata Burdon, Adrian Castro, Grzegorz Lewonowski, Kinga Dróźdż, Rafał Treter, Kamil Rząsa (wszyscy IKS AWF Warszawa), Jacek Gaworski (KS Wrocławianie), Grzegorz Pluta (Szermierka Wołomin) i Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno). Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” zorganizował wyjazd kadry narodowej na mistrzostwa świata.

W tym miejscu warto przypomnieć tegoroczne starty Polaków w Pucharze Świata. Najpierw w lutym podczas rywalizacji w Sharjah (Zjednoczone Emiraty Arabskie) na podium stawali szabliści: po złoto sięgnął Grzegorz Pluta (Szermierka Wołomin) wideo z rywalizacji poniżej, po brąz z kolei Adrian Castro (IKS AWF Warszawa) i Patrycja Haręza (Victoria 1918 Jaworzno).  Świetnie zaprezentowała się także drużyna szpadzistów w składzie Michał Nalewajek, Kamil Rząsa, Norbert Całka i Dariusz Pender (wszyscy IKS AWF Warszawa). Po emocjonującym finale nasi zawodnicy wyeliminowali Chińczyków 45:44 i w walce o złoto zmierzyli się z Rosjanami. Niestety ci ostatni byli silniejsi i wygrali dzisiejszą rywalizację 45:25.

Grzegorz Pluta mówił wówczas o nieocenionej pomocy jaką otrzymuje od psychologa sportu i trenera od przygotowania motorycznego.

Praca, którą wykonuję w Integracyjnym Klubie Sportowym Szermierka Wołomin przynosi oczekiwane efekty – podkreśla Pluta. Dzięki wsparciu PZSN „Start” i Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego mam możliwość współpracować z psychologiem sportowym Jerzym Studzińskim oraz trenerem od przygotowania motorycznego Pawłem Szczygłem, co przekłada się na bardzo dobre wyniki sportowe.

Więcej wypowiedzi z Sharhaju można przeczytać w komunikacie prasowym przygotowanym przez Polski Komitet Paraolimpijski (tutaj!).

Następny pucharowy start Polacy mieli w Pizzie (Włochy). Z niego również wrócili do kraju z medalami. I to z trzema z najcenniejszego kruszcu! Wywalczyli je indywidualnie Kamil Rząsa (w szpadzie), Grzegorz Pluta oraz Kinga Dróżdż (oboje w szabli).

Pięknie pod względem ilości wywalczonych medali przez Polaków było też w Sao Paulo (Brazylia), z tą różnicą, że kolory nieco inne niż we Włoszech. Po złoto w szabli sięgnął Adrian Castro, brąz w tej samej broni wywalczył Grzegorz Pluta. Srebro natomiast przypadło w udziale drużynie szpadzistów w składzie: Dariusz Pender, Kamil Rząsa, Michał Nalewajek i Norbert Całka. Więcej można przeczytać w komunikacie prasowym przygotowanym przez Polski Komitet Paraolimpijski (tutaj!).

Ostatni start w ramach Pucharu Świata przed mistrzostwami świata miał miejsce przed własną publicznością!  W XIX edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” Polacy sięgnęli po cztery krążki: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy. A nagrodą w postaci „Szabli Kilińskiego” nagrodzono Adriana Castro. Po wyczerpujące doniesienia o starcie w Warszawie odsyłamy (tutaj!) Doskonale spisywali się w stolicy chińscy szermierze, którzy celebrowali zwycięstwa w dziewięciu spośród osiemnastu rozgrywanych konkurencji. To z nimi mieli przyjemność odbywać ostatnie treningi przed mistrzostwami świata Polacy.

Polacy przygotowują się w Chinach do mistrzostw świata w szermierce na wózkach!