Paralekkoatletyka

Paralekkoatletyka to dyscyplina sportowa przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami, obejmująca konkurencje biegowe, rzutowe i skokowe. Sportowcy rywalizują w różnych kategoriach klasyfikacyjnych, dostosowanych do ich rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Dyscyplina ta stanowi ważny element sportu paralimpijskiego, umożliwiając osobom z różnymi ograniczeniami ruchowymi osiąganie spektakularnych wyników i przełamywanie własnych barier.

20240906 Bz 074 2

Początki paralekkoatletyki sięgają lat powojennych, kiedy to zaczęto organizować zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Inicjatorem tych działań był sir Ludwig Guttmann, który zorganizował pierwsze zawody dla weteranów wojennych w szpitalu Stoke Mandeville. Z czasem sport ten ewoluował, a jego dynamiczny rozwój doprowadził do włączenia paralekkoatletyki do programu igrzysk paralimpijskich, które po raz pierwszy odbyły się w 1960 roku w Rzymie. Od tego czasu sport ten nieustannie się rozwija, zyskując coraz większą popularność i prestiż na arenie międzynarodowej.

Gdzie szukać informacji?

  • https://www.paralympic.org/athletics
  • „Lekkoatletyka. Przepisy zawodów (CR) i przepisy techniczne (TR)”, wydanej przez Centralne Kolegium Sędziów Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (2024). Przepisy paralekkoatletyczne stanowią załącznik 5 do publikacji i dostępne są na stronie internetowej https://ckspzla.pl.